LEVIAFAN
"Leviafan"
Yönetmen
Andrei Zvyagintsev
Senaryo
Oleg Negin, Andrei Zvyagintsev
Oyuncular
Yelena Lyadova, Vladimir Vdovichenkov, Aleksei Serebryakov, Anna Ukolova, Kristina Pakarina, Roman Madyanov, Sergey Pokhodaev, Aleksey Rozin, Lesya Kudryashova, Aleksey Pavlov, Alim Bidnenko
Görüntü
Mikhail Krichman
Müzik
Philip Glass
Yapım Yılı
2014
Yapımcı Ülke
Rusya
Dili
Rusça
Süresi
140'
Fragman   

Andrey Zvyagintsev'in "Kremlin'le polemiğe giren, yozlaşmaya karşı cesur bir başyapıt" olarak tanımlanan ve Altın Palmiye'nin en güçlü adaylarından görülen Leviathan, Filmekimi'nde gösterilecek. Günümüz Rusya'sının toplumsal sorunlarını ele alan Leviathan, Cannes'da En İyi Senaryo ödülü'nü ve Münih Film Festivali'nde Büyük ödül'ü kazandı. Eyüp Peygamber'in öyküsünden esinlenen film, yoz bir belediye başkanının arsasını ele geçirmeye çalıştığı bir otomobil tamircisini izliyor. Zvyagintsev'in ilk filmi Dönüş 2004'te İstanbul Film Festivali'nin açılış filmi olarak gösterilmiş, sonraki filmleri Sürgün ve Elena da Filmekimi'nde izleyicilerle buluşmuştu. (iksv.org)

Yabancı film dalında Oscar adayı 'Leviathan', açgözlü sistemin bitmez tükenmez rant kaygısına karşı ayakta durmaya çalışan insanların yaşadıklarına dair bir öykü anlatıyor. 'Yeni Rusya'yı tasvir ederken sanki günümüz Türkiyesi'nin dertlerini de perdeye taşıyan bu başyapıtı kesinlikle kaçırmayın!
(...)
İlginç olan bir başka nokta da filmdeki birçok şeyin 'nedense' üzerinde yaşadığımız toprakların içinden geçtiği politik iklimi ve 'rant kültürü'nü fazlasıyla hatırlatması. Özel bir çabaya gerek yok, öyküdeki karakterlerin ve mekânın ismini, bir de kimi resimleri değiştirin, rahatlıkla "Anlatılan bizim öykümüz" diyebilirsiniz. Belki tek bir fark var ortada: Böylesi eleştirel bir filme, Rusya Kültür Bakanlığı’nın katkıda bulunması. 'En İyi Yabancı Film'de Oscar'a aday olan bu başyapıtı kesinlikle kaçırmayın derim. (Uğur VARDAN - Radikal)