TROIS COULEURS: BLANC
"Üç Renk : Beyaz"
Yönetmen
Krzysztof Kieslowski
Senaryo
Krzysztof Kieslowski, Krzysztof Piesiewicz
Oyuncular
Zbigniew Zamachowski, Julie Delpy, Janusz Gajos, Jerzy Stuhr, Aleksander Bardini, Grzegorz Warchol, Cezary Harasimowicz
Görüntü
Edward Klosinski
Müzik
Zbigniew Preisner
Yapım Yılı
1994
Yapımcı Ülke
Fransa, Polonya, İsviçre
Dili
Lehçe, Fransızca
Süresi
91'

Fransa’da çekilen ufak bir kısmı dışında büyük bölümü Polonya’da çekilen, Kieslowski’nin yine hikayeye etki etmeden alt alta kendi yolunu bulan siyasi ögelerle süslediği üçlemenin bu ikinci filmi, yönetmenin her filmde belli belirsiz kendini gösterime mizahın zirve yaptığı bir yapım.

Büyük bir aşkla bağlı olduğu Dominique için Fransa’ya gelmiş olan Karol yatakta yetersiz olunca Dominique tarafından terk edilir. Buna rağmen ona geri dönemeye çalışan Karol kadının tehditleriyle karşı karşıya kalınca Polonya’ya dönmek zorunda kalır. Komünizm’in yıkılması sonrası kendi iç sancıları içinde yaşamaya çalışan Polonya’da Karol da kendi hayatını kurmaya çalışır ve beklenmedik bir şekilde şansı yaver gider. Sonunda yapılması gereken tek şey olarak eşitliği sağlamak kalır.

“Beyaz çok duyarlı biriyle ilgili bir film. Tabii duyarlı olması için Julie’den çok farklı sebepleri var ama film duyarlı bir adam hakkında… Başta Karol aşağılanmış ve yerin dibine batmıştır. Hem gerçekten hem mecazi anlamda bu durumdan kurtulmak ister…Bu yüzden de kendine ve onu yüz üstü bırakan kadına, düşündüğünden daha iyi olduğunu kanıtlamaya çalışıyor. Ve yapıyor da. Bu da onu daha fazla eşit kılıyor. Bunun dışında, daha fazla eşit olmaya çalışırken, karısına hazırladığı tuzağın kendi düşüyor, çünkü onu sevdiğini anlıyor. Artık onu sevmediğini sanıyordu. Sadece onunla ödeşmek istiyordu. Ancak öç alma duygusuyla birlikte aşk da geri geliyor. Adam için de, kadın için de.”

filmloverss.com